×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


» بازنشستگان بخوانند » بازنشسته و روحیه ی بازنشستگی/بخش اول

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۰۷ - ۱۱:۱۸

 کد خبر: 12909

بازنشسته و روحیه ی بازنشستگی/بخش اول

روحیه بازنشستگان پس از فراغت از عمری تلاش و کوشش در عرصه کار، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. مرکز روابط عمومی و ارتباطات صندوق بازنشستگی فولاد در چند بخش که به مرور منتشر می شود، مطالب مهمی در این باب را در اختیار خانواده های محترم بازنشستگان قرار می دهد. بخش اول در ادامه می آید: از دیدگاه روان […]

بازنشسته و روحیه ی بازنشستگی/بخش اول

روحیه بازنشستگان پس از فراغت از عمری تلاش و کوشش در عرصه کار، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. مرکز روابط عمومی و ارتباطات صندوق بازنشستگی فولاد در چند بخش که به مرور منتشر می شود، مطالب مهمی در این باب را در اختیار خانواده های محترم بازنشستگان قرار می دهد. بخش اول در ادامه می آید:

از دیدگاه روان شناسان (( روحیه عبارت است از عکس العملی عاطفی و ذهنی که شخص در باب محیط و کار خود دارد)) بنابراین روحیه نحوه ی برداشت افراد و گروه کارکنان از محیط سازمان است که ممکن است مثبت یا منفی باشد. کسی که دارای روحیه ی مثبت است که از وضع موجود راضی بوده و از لحاظ روحی در آرامش است و روحیه ی منفی از آن کسی است که ضمن نارضایتی از وضع فعلی ناامیدی و بی اعتمادی در گفتار و کردار وی نمایان است. واینر روحیه را چنین تعریف می کند ((روحیه کیفیتی است، نامحسوس و نمی توان آن را مشاهده کرد و جدا از سایر عوامل به بررسی آن پرداخت. ولی این کیفیت روحی را می توان از طریق مشاهده دقیق رفتار افراد معین و مشخص کرد.)) سپس عامل مهم در روحیه ی معلم بازنشسته همان احساس و اعتقادی است که وی دارد. همیشه لب به شکایت گشودن، بی میلی و عدم علاقه به همکاری، افزایش اضطراب و نگرانی و… شناسه هایی از عدم روحیه است در حالیکه نشاط و شوق به همکاری، تقویت اعتماد و حفظ احترام به خود و دیگران و … از شناسه های روحیه قوی می باشد.حال به توضیح چند اصل مؤثر در روحیه بازنشستگان می پردازیم:

سازمان اثر بخش و رابطه ی آن با بازنشستگان

در صورتی که سازمان از کیفیت کافی برخوردار باشد نیروهایی که در آن استخدام می شوند با امید به اینکه در آینده پس از سالیان خدمت سازمان می تواند پاسخگوی انتظارات وی باشد از امنیت خاطر برخوردار است. سازمان نیز برای آنکه به اثر بخشی و کارآیی و کیفیت فراگیر نائل گردد سعی می کند انتظارات و توقعات و خواسته های کارکنان را حتی در دوران بازنشستگی را برآورده یا تأمین نماید. این امر موجب می گردد که کارکنان با نشاط و روحیه امید به بعد از بازنشستگی، سازمان خود را پویا و بالنده تر نمایند. وقتی سازمان پویا و بالنده شد خود بازنشسته معتقد می گردد که در دوران بازنشستگی مشکلی برای وی پیش نخواهد آمد لذا ذهنیت مثبت پیدا نموده و با روحیه مثبت سازمان را ترک می کند بنابراین جدا نمودن بازنشستگان از شاغلین نه تنها اثر مطلوبی نیست موجبات دلسردی بازنشستگان را فراهم می آورد.

 


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : بازنشستگان بخوانند
ارسال دیدگاه