خانه » اخبار شرکت‌ها و گزارش‌ها » تکمیل زنجیره تولید فولاد در نیشابور با حضور رئیس جمهور
JPG_2519

تکمیل زنجیره تولید فولاد در نیشابور با حضور رئیس جمهور

کارخانه گندله سازی شرکت مجتمع فولاد خراسان آغاز به کار کرد
کارخانه گندله سازی مجتمع فولاد خراسان، با ظرفیت تولید سالانه ۲٫۵ میلیون تن گندله با حضور دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری در نیشابور رسما به بهره برداری رسید.

این پروژه با استفاده حداکثری از توان مهندسی و ساخت داخل برای اولین بار در کشور به دست متخصصین و توان داخلی کشور با شرایط EPC اجرا گردیده و از مصادیق اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

این حلقه مهم از زنجیره تولید فولاد در خراسان، vوز یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷در نیشابور آغاز به کار کرد.

مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان هم در این مراسم، با تاکید بر اهمیت اجرای این پروژه و تکمیل حلقه های زنجیره تولید فولاد اظهار داشت: کارخانه گندله سازی که پیمانکار اصلی آن سرکت ایرانی پامیدکو است با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد تومان و اشتغال ۵۰۰ نفر، امروز به بهره برداری رسید، فقط راه اندازی یک کارخانه گندله سازی نیست، بلکه این مراسم تاریخی تحت عنوان از هاشمی تا روحانی به منزله جشن بزرگ تکمیل زنجیره تولید در داخل سایت فولاد خراسان در نیشابور است.

سیدحسین احمدی بابیان این که کارخانه گندله سازی قابلیت افزایش ظرفیت را تا ۳٫۴ میلیون تن دارد، اضافه کرد: البته یک حلقه دیگر از این زنجیره به نام واحد کنسانتره سنگ آهن را با سرمایه گذاری ۷۰۰ میلیارد تومان در سنگان خواف در دست اجرا داریم که لزوماً باید در جوار معدن باشد و امیدواریم آن هم در پایان سال ۹۸ به دست مبارک رییس جمهور به بهره برداری برسد.

وی بیان کرد: در مکانی که ما امروز افتخار میزبانی رییس محترم جمهور و کاروان تدبیر و امید را داریم و بیست سال قبل بیابانی فاقد استعداد کشاورزی بود، اولین کلنگ صنعتی شدن به دست شادروان هاشمی رفسنجانی به زمین زده شد و در بیست سال اخیر به طور میانگین هر ۳ سال و نیم، یک پروژه عظیم به صورت درون زا به ثمر رسیده و امروز به عنوان مجتمع فولاد خراسان، به یک افتخار ملی تبدیل شده است.

این عضو هیئت رییسه انجمن فولاد ایران از خدمات وتلاش های ارزنده وزارت های «صنعت معدن و تجارت» و «تعاون کار و رفاه اجتماعی» و تیم اقتصادی دولت در ایجاد توازن و تکمیل زنجیره بالادستی فولاد کشور قدردانی کرد و بابت خودکفایی در تولید گندله و شتابی که با تدبیر دولت در پروژه ها ایجاد شده از دولت قدردانی نمود و افزود: توازن زنجیره تولید برای فولاد کشور حیاتی است، چرا که در گذشته نه چندان دور، به مفهوم واقعی جنگ تامین مواد اولیه داشتیم و بدون توازن در تامین مواد اولیه و محصولات نهایی، برای سهمیه بندی گندله مشکل داشتیم.

مدیرعامل فولاد خراسان با بیان این که این شرکت در سال های اوج تحریم با خود باوری و خود اتکائی بالغ بر ۱۹۰۰ میلیارد تومان پروژه را توسط پیمانکاران و سازندگان داخلی مدیریت و اجرا نموده است، بیان کرد: این به مفهوم ایرانیزه شدن کارهای بزرگ و از مصادیق واقعی اقتصاد مقاومتی و فرمایش های مقام معظم رهبری است.

احمدی با اشاره به دستاوردهای برجام هم در راستای نوسازی برخی بخش های این کارخانه گفت: دسترسی به فناوری های جدید به ویژه در کاهش مصارف انرژی و ارتقای راندمان تولید غافل نبودیم از جمله این فرصت ها بوده است و به عنوان نمونه با اجرای Revamp فولادسازی شماره یک که در مرداد ماه امسال به ثمر می رسد: ۱۰% صرفه جویی در انرژی، ۱۰% افزایش راندمان و ۳۰% صرفه جویی در الکترود گرافیتی خواهیم داشت، به طوری که در همان یک سال اول هزینه نوسازی و بازسازی برگشت می کند.

وی با بیان این که فولاد خراسان یکی از اقتصادی ترین، پایدار ترین و رقابت پذیرترین بنگاه های کارآفرینی است افزود: این مجتمع با اشتغال مستقیم ۲۸۰۰ نفر و گردش مالی سالانه ۴ هزار میلیارد تومان، بالغ بر ده درصد درآمدهای مالیاتی استان را پوشش می دهد و جمع پرداخت های سالانه این شرکت به بخش امور مالیاتی، سود و کارمزد بانکی، برق و گاز، حمل ریلی و جاده ای و تامین اجتماعی افزون بر ۶۰۰ میلیارد تومان است و در خوشنامی و خوش حسابی همین بس که فاقد یک ریال معوقه بانکی، مالیاتی، کارگری و جریمه بانکی می باشد.

وی افزود: توسعه های فولاد خراسان کاملاً هدفمند، مطالعه شده و حول سه محور تکمیل زنجیره تولید، ارزش افزوده و صرفه در مقایس اقتصادی و پایداری و کاهش ریسک ها بوده است و همزمان با این توسعه ها تمامی زیر ساخت های مربوط به آب، برق، گاز، شبکه ریلی، شبکه انتقال نیرو و فضای سبز بیش از دو برابر افزایش یافته و این منطقه را به یکی از قطب های اصلی توسعه فولادسازی کشور تبدیل نموده است.

مدیر عامل فولاد خراسان خطاب به رییس جمهور گفت: ما در حوزه منابع انسانی ، بهره وری و انگیزش واقعاً حرفی برای گفتن داریم، این حس در همکاران ظهور کرده که این محیط بخشی از زندگی آن هاست و به کارشان عشق می ورزند.

این مجتمع، واحد نمونه کشوری و استانی در حوزه محیط زیست است و مجموع سرمایه گذاری هائی که تا کنون در زمینه حفاظت از محیط زیست، استقرار سیستم های مدیریتی، نصب تجهیزات کاهنده آلایندگی های زیست محیطی، توسعه و نگهداری فضای سبز و اقدامات فرهنگی در این حوزه صورت گرفته بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان می باشد و با این همه توسعه ها و دستاوردهای اقتصادی و اجتماعی از ۶۰۰ میلیون متر مکعب آب استحصالی دشت نیشابور و فیروزه در حد ۲٫۵ میلیون متر مکعب یعنی کمتر از ۰٫۵درصد مصرف داریم که ۷۰% آن از سدی است که با مشارکت وزارت نیرو سرمایه گذاری کردیم ضمن اینکه نیمی از این مقدار اندک مصرف آب هم در حوزه فضای سبز و بهبود اقلیم منطقه با روش های نوین آبیاری مصرف می شود .

گفتنی فولاد خراسان در نیشابور، در اردیبهشت ماه سال گذشته شاهد افتتاح دومین واحد فولادسازی خود با سرمایه گذاری بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی افزون بر ۷۰۰ نفر بود و هم اکنون با داشتن دو واحد «احیا مستقیم» با ظرفیت ۱٫۶ میلیون تن، ۱٫۴ تولید فولاد خام و بیش از ۷۰۰ هزارتن محصول نهایی، بزرگ ترین قطب تولید فولاد در شرق کشور است.

JPG_2518

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

theme